AVOKADONUN FAYDALARI

AVOKADO FAYDALARI NELERDİR?

Birçok vitamin ve mineral madde içeren avokadonun faydaları şöyledir;

  • Birçok vitamin ve mineral madde içerir. B5, B6 vitaminleri C, E ve K vitaminleri gibi vitamin türlerinin yanı sıra, potasyum, magnezyum, manganez, çinko, demir, fosfor ve bakır da bulundurur.
  • İyi bir potasyum kaynağıdır. Muzdan daha fazla potasyum ihtiva eder. Yapılan birçok çalışmanın sonucuna göre, potasyum tüketimi ile kalp krizi, böbrek yetmezliği ve felç geçirme riskleri düşürülmüş olur. Bu sayede kan basıncı da dengelenmiş olur. Kan basıncının dengelenmesiyle tansiyon da dengede tutulur.
  • İçeriğindeki yağ oranı yüksektir. Yağ oranının çoğu oleik asit sayesinde oluşur. Oleik asit zeytinyağının içeriğinde de bulunan tekli doymamış yağ asididir. Zeytinyağının faydalı olmasının sebeplerinden biridir. Zeytinyağı gibi avokado yağında da oleik asit bulunması sebebiyle sağlık için faydalı bir yağdır. Özellikle kalp sağlığını korur.
  • Lif açısından zengin bir meyvedir. 100 gram avokodanun %27’sini lif oluşturur. Lif içeriği sayesinde sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığı önler, bağırsaklardaki faydalı bakterilere yarar sağlar.
  • Kolesterolü dengeler. Kolesterolü dengelemesi sayesinde kalbi korur. Kalp hastalığı dünyadaki en yaygın ölüm nedenleri arasındadır. Kalp hastalığını tetikleyen nedenlerden biri de kötü kolesterolün yükselmesidir. Yapılan bir araştırmada, insanlar gruplara ayrılmıştır. Bir grubun avokado yemesi, diğer grubun yememesi sağlanarak çıkan değerler incelenmiştir. Sonuç olarak avokado tüketen kişilerde iyi kolesterol seviyesinin %11’e kadar arttığı, kötü kolesterol seviyesinin ise %22’ye kadar düşürüldüğü gözlemlenmiştir. İyi kolesterol seviyesini yükseltip, kötü kolesterol seviyesini düşürmesi avokadonun faydaları arasındadır. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.
  • Antioksidan kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre, sebzelerle birlikte avokado yemenin yada sebzelere avokado yağı eklemenin vücuda alınan antioksidan seviyesini arttırdığını göstermiştir.
  • Göz sağlığını korur. İçeriğindeki lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler sayesinde gözlere iyi gelir. Özellikle yaşlılıkta görülen katarakt oluşumuna karşı koruma sağlar. Katarakt oluşumu riskini düşürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir